Põhisõnumid
- Loodusdirektiivi liigid on Eestis võrreldes Euroopa Liidu keskmisega paremas seisundis.
- Metsalinnustiku arvukus on võrreldes 2000. aastaga langenud hinnanguliselt 15%, kuid arvukuse langus on viimase viie aasta jooksul stabiliseerunud. Kultuurmaastiku haudelindude arvukus on samal perioodil langenud umbes kolmandiku võrra ning see on langustrendis kogu Euroopas.
- Elurikkuse kadu mõjutab negatiivselt nii toidutootmist, oluliste looduse hüvede pakkumise jätkusuutlikkust kui ka majandust laiemalt.
- Elurikkuse, heas seisundis looduse ning liikide asurkondade elujõulisuse säilitamiseks on kaitse alla võetud 20,8% Eesti maismaast (koos suurte järvedega) ning 568 taime-, seene- ja loomaliiki.
Seisund
Loodusdirektiiv (92/43/EMÜ) on Euroopa Liidu looduskaitselist tegevust korraldav õigusakt, mille põhieesmärk on tagada Euroopa Liidu jaoks olulise väärtusega looduslike liikide ning elupaikade soodus looduskaitseline seisund. Direktiivi täitmiseks on moodustatud üleeuroopaline kaitsealade võrgustik Natura 2000. Direktiivi artikkel 17 sätestab, et iga 6 aasta järel koostab liikmesriik vormikohase aruande liikide ja elupaikade seisundi kohta, viimane hindamisperiood oli 2013-2018. Siia on koondatud kolmel aruandeperioodil hinnatud liikide seisundi üldhinnangud. Ülevaade ökosüsteemide seisundist on leitav ökosüsteemide ülevaatest.
Mõjurid
Surve
? Kas tead, mis on võõrliik ja invasiivne liik?
- Võõrliikideks nimetatakse liike, kes on inimtegevuse abil levinud väljapoole oma looduslikku levilat. Invasiivsed on aga need võõrliigid, kes on suutnud looduses püsima jääda ning oma arvukuse või elutegevusega ohustavad kohalikku elustikku ja kooslusi. Vahel peetakse invasiivseks ka neid võõrliike, kellel on oluline majandusmõju ja/või mõju inimese tervisele.
Mõju
Lähtuvalt lindude aastasest elutsüklist võime jagada kogu looduslikult esineva linnustiku Eestis pesitsevateks lindudeks ehk haudeasurkonnaks, Eestist läbi rändavateks lindudeks ehk läbirändeasurkonnaks ning Eestis talvituvateks lindudeks ehk talvitusasurkonnaks.